www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 9:14 am
Trening pływacki/ratowniczy
Autor Wiadomo¶æ
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Gru 07, 2010 1:55 pm   Trening pÅ‚ywacki/ratowniczy

Witam!

Od jakiegoś czasu buszuję po necie w szukaniu różnych treningów. Zarówno pływackich jak i ratowniczych. Nic sensownego nie wpadło mi w oko, widocznie słabo szukam. Wiem, że już parę osób na forum pytało o treningi dlatego założyłem temat, którego celem jest wspólnie podzielenie się swoimi planami treningowymi, właśnie w tym miejscu. Jeśli są wśród Nas trenerzy pływania (a wiem, ze są :o ) fajnie by było, gdyby mogli przedstawić swój warsztat pracy :wink: Zapraszam wszystkich pływających do dyskusji :wink:


Pozdrawiam :smile:
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Wto Gru 07, 2010 8:17 pm   

Siema. Mogę Ci rozpisywać codziennie treningi typowo pływackie, jak wyglądają jeśli Cię to zadowoli. Trochę tego będzie.
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Gru 07, 2010 8:30 pm   

Wklej tutaj ;)
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Wto Gru 07, 2010 9:14 pm   

Niestety na razie nic nic nic, bo choruje. Wkleję aktualne treningi, od koleżków z klubu.
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
mifal
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 27 Kwi 2010
Posty: 19
Sk±d: pol
Wys³any: Sro Gru 08, 2010 8:43 am   

Siemanko. Ja wlasnie tez od miesiaca trenuje z mysla przygotowania sie do Tamy. I Robie cos takiego nastawiajac sie najbardziej na 100m oraz 400m no i oczywiscie nogi najwazniejsze w ratownictwie.
400m rozplywanie 5x100m, 3x200m, 2x400m wszystko intensywnie odpoczynek 1-3min, nogi zaba okolo 400m z deska czesc na plecach, 2x300-400m 50int-50sw. 1-3 min odpoczynku i wrzucam zawsze gdzies w to 3 razy butelki po 2 minuty, 400 rozplywanie
2 trening
400rozplywanie 4x200, 3x300 raz nogi 2x400 raz nogi wszystko intensywnie przerwa 1-3min,
600m-200int-100sw 1-3 min, 600-100int-50sw. i 400 rozplywanie
3 trenig
400 rozpl, 4x50m max, 4x50max nogi, 4x50max rece 1 min przerwy, 25int-25sw-50int-100sw-75int-125swx2, 400 rozplywanie no i gdzies zawsze butelki
To tyle jezeli chodzi o mnie
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Wto Gru 17, 2013 5:17 pm   

Przeglądając forum zupełnie Przypadkiem trafiłem na ten jakże ciekawy i fajny temat więc odkopuje;)

Chętnie podziele się swoją wiedzą czy podam przykładowy trening tylko potrzebna jest do tego troszkę większa wiedza;) (wiek, możliwości reżimowe, makrocykl-siła, wytrzymałość,szybkość, wytrzymałość szybkosciowa, nadszybkosc; założenie i cel) :mrgreen:
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Sro Gru 18, 2013 12:35 am   

oczywiście że te dane które podałeś są bardzo ważne w układaniu treningu, może napisz jak określic poszczególne elementy tzn wytrzymałość, szybkość itd. Jak ktoś kto się nie zna ma ci powiedzieć o swojej wytrzymałości ????? wytrzymałość : MAM. Jeśli potrafisz ułożyć trening to napisz jakimi testami ma ktoś określić swoje parametry wytrzymałoći czy siły pływackiej.
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Sro Gru 18, 2013 3:17 pm   

U-boot to nie do końca jest tak z tym określaniem...

Chodzi o określenie celu treningu(inaczej: który element chcesz poprawić?)

Każdy z pływaków(amatorów, ratowników, sportowców) na starcie dysponuje pewnym potencjałem w każdej z w.w. Sfer!

Określenie musi polegać w pierwszej kolejności na
Np w godzine przepłynie 60 basenów, a chciałby plywac 100( zalecany trening w każdej sferze, nie tylko wytrzymałość)

Wylawiam z dna ciężarek 5 kg a chce 6 ( trening siłowy, zwłaszcza siła nóg)

Pływam 25 metrów w czasie 1 minuty a chce szybciej ( szybkość)

I tym podobne...

Reżim czasowy swój każdy zna! Jesli nie mozna go określić/oszacować za pomocą pomiaru tętna ;)
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Czw Gru 19, 2013 1:21 am   

ok według twego toku przepływam 60 basenów chcę 100 co mam zrobić?
Bo według mnie nic skoro nie znasz mego czasu? moglem to płynąć 2 godz. A ktoś 60 basenów przepłynął w godz i już ma inny trening tak czy nie? . dlatego trzeba znać pułap wyjsciowy dla danego zawodnika żeb yułożyć mu trening, a można go poznać poprzez testy pływackie okreslające dany parametr. Skoro ktos sie deklaruje z ułożeniem treningu to zakładam że umie wyznaczyć te parametry. Trening to można z Bartkowiaka za 35 zł ułożyć ale trzeba wyznaczyć limity czasowe dla danej osoby.
Reżim czasowy swój każdy zna! Jesli nie mozna go określić/oszacować za pomocą pomiaru tętna, to powiedz mi jak mam to oszacowć ?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:26 am ]
Pływam 25 metrów w czasie 1 minuty a chce szybciej ( szybkość)

Ale przepływasz 25 i już potem umierasz czy mogę tak 3 razy i umieram 5 razy ? to jest ważne, bo może brakować ci siły? a nie koniecznie szybkości?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:29 am ]
ogólnie nie chcę być nie miły, ale deklarowanie się z pomocą treningu , bo kiedys byłem zawodnikiem i znam swój trening odbiega od zasad układania treningu w oparciu o wiedzę z zakresu układania traningu ?
 
     
siÅ‚aczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 09 Sty 2012
Posty: 162
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Pi± Gru 20, 2013 9:25 am   

u-boot napisa³/a:
Pływam 25 metrów w czasie 1 minuty a chce szybciej ( szybkość)

Ale przepływasz 25 i już potem umierasz czy mogę tak 3 razy i umieram 5 razy ? to jest ważne, bo może brakować ci siły? a nie koniecznie szybkości?


A czy to ważne czy umiera po 25 m w minutę czy po 75 m w 3 minuty (nawet bez przerwy).
Jeżeli ma takie czasy to nie nauka internetowa tyko biegusiem do trenera, który stwierdzi czy w ogóle coś z tego będzie czy nie. Na razie to nie pływanie tylko przemieszczanie się w wodzie ... i to powolne.
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Gru 20, 2013 11:40 am   

Jeżeli ma takie czasy to nie nauka internetowa tyko biegusiem do trenera, który stwierdzi czy w ogóle coś z tego będzie czy nie. Na razie to nie pływanie tylko przemieszczanie się w wodzie ... i to powolne.[/quote]
Podany przykład jest dość drastyczny dla naświetlenia tego o czym mówimy. Napisałaś biegusiem do trenera, ale tutej swoją pomoc oferuje wielu trenerów? I właśnie o to chodzi czy coś z tego będzie czy nie, ale na jakieś podstawie to można stwierdzić dlatego ważne są testy określające dany poziom pływacki. Jak się to zna to można układać trening(a może nauka pływania) dla danej osoby A rozpisanie ja pływam tak blablablabla dla takiej osoby będzie nie wykonalne, a co dopiero w jakimś czasie.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Gru 20, 2013 1:33 pm   

Wydaje mi się, że siłaczce chodzi o to, że z takim czasem na 25 m to potrzebny jest kontakt bezpośredni bo coś z tym pływaniem jest mocno nie tak.
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Pi± Gru 20, 2013 9:50 pm   

PB i Siłaczka,

Przykład został podany tak specjalnie - mega skrajny przypadek mający na celu tylko naświetlenie sytuacji. Z takim czasem to nawet nie mówimy o pływaniu :lol: to raczej takie rzeźbienie.

Mało tego! Napisać trening, a POPROWADZIĆ trening to dwie różne(kolosalnie) rzeczy! Jeśli ktoś chce nauczyć się pływać przez internet to hmm....powodzenia. Rozpisanie treningu to raczej pomoc, wyznaczenie kierunku, zwrócenie uwagi na dany aspekt!

u-boot:


u-boot napisa³/a:
ok według twego toku przepływam 60 basenów chcę 100 co mam zrobić?
Bo według mnie nic skoro nie znasz mego czasu? moglem to płynąć 2 godz. A ktoś 60 basenów przepłynął w godz i już ma inny trening tak czy nie? . dlatego trzeba znać pułap wyjsciowy dla danego zawodnika żeb yułożyć mu trening, a można go poznać poprzez testy pływackie okreslające dany parametr.


Rozmawiamy o nauce pływania czy o treningu pływackim? Nie chce być nie miły ale czytaj dokładnie! W przytoczonym przykładzie napisałem: "w godzinę" przepływa! Więc czas znam?

Druga kwestia: Trening treningowi nie równy! Rozpisać można wszystko :shock: 100 x 100 też ma sens jak wie się po co i kiedy taki trening można zastosować? Zgadzasz się? OCZYWISTYM JEST, że pewne rzeczy trzeba poznac przed ułożeniem treningu! Rozmawiamy przez forum i niestety lub stety trzeba operować skrótami myślowymi! nie da się napisać wszystkiego co wychodzi przez usta - inaczej mój post zajmowałby całą stronę i nie zachęcał do dyskusji....


u-boot napisa³/a:
Skoro ktos sie deklaruje z ułożeniem treningu to zakładam że umie wyznaczyć te parametry. Trening to można z Bartkowiaka za 35 zł ułożyć ale trzeba wyznaczyć limity czasowe dla danej osoby.
Reżim czasowy swój każdy zna! Jesli nie mozna go określić/oszacować za pomocą pomiaru tętna, to powiedz mi jak mam to oszacowć ?


[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:26 am ]
Pływam 25 metrów w czasie 1 minuty a chce szybciej ( szybkość)

Ale przepływasz 25 i już potem umierasz czy mogę tak 3 razy i umieram 5 razy ? to jest ważne, bo może brakować ci siły? a nie koniecznie szybkości?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:29 am ]
ogólnie nie chcę być nie miły, ale deklarowanie się z pomocą treningu , bo kiedys byłem zawodnikiem i znam swój trening odbiega od zasad układania treningu w oparciu o wiedzę z zakresu układania traningu ?


I na koniec. To o czym piszesz jest jak najbardziej podstawą w jakimkolwiek układaniu treningów. Nikt nikomu nie karzę i nie narzuca korzystania z czyjejś pomocy! Sam masz swój rozum i możesz wyciągać wnioski...

To że ktoś trenował uważam za plus w tej branży ;) . Ja mam przyjemność uczyć się od bardzo dobrych trenerów, doświadczonych od A do Z, i pracować z pływakami na co dzień robiących czasy o których ja marze....


PS. "Aby wyliczyć w jakim zakresie tętna powinniśmy ćwiczyć, aby osiągnąć w miarę najlepszy efekt, korzystamy z następującego wzoru:

Tętno spoczynkowe (ang. Reasting Heart Rate- RTH) to twoje tętno w czasie spoczynku. Najlepszym czasem na określenie jego poziomu jest czas zaraz po obudzeniu, przed wyjściem z łóżka.
Tętno maksymalne (Maximum Heart Rate- MHR) oblicza się według formuły:
220 - wiek.
Tętno wysiłkowe (Heart Rate Reserve- HRR) oblicza się według formuły:
Maksymalne tętno - spoczynkowe tętno.
Górna granica tętna treningowego Obliczana jest według wzoru:
(tętno wysiłkowe * 0,85) + tętno spoczynkowe.
Dolna granica tętna treningowego oblicza się ją według wzoru:
(tętno wysiłkowe * 0,50) + tętno spoczynkowe."

Potraktuj to z głową bo zadanie relaksacyjne trzeba pływać nie koniecznie z tętnem treningowym ;)

PS. W kwietniu są AMP w Poznaniu, na których powinienem być - jeśli masz ochotę na rozmowę w rzeczywistości i wymianę opinii i doświadczenia to zapraszam!
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Gru 20, 2013 11:07 pm   

ok napisałeś że czas znasz, a może koleś płynął stając co jakiś czas? np co 25 metrów? To chyba ważny parametr.
Właśnie dużo ludzi myśli że umie pływać i chce przejść do treningów. Nikt kto choć troszkę zna się na pływaniu nie czerpie treningów z internetu, więc zakładam że to są tacy ludzie.
Sam napisałeś że pisanie treningów przez internet jest bez sensu, ja myślę że można ale trzeba znać podstawowe parametry danego człowieka. Dlatego poraz enty pytam o testy na dany element. HR ok ale to książkowy wzór, ale to co napisałeś dla przeciętnego człowieka to magia, chodzi raczej o coś bardziej zrozumiałego dla danego klienta. Pomoc ok ale jak chcesz pomóc nie znająć nic?
Trening pływacki polega na tym, że mamy zawodnika i pod niego ustawia się trening a reszta goni. Ok jak ktoś chce trening z netu to mu piszcie spoko i powodzenia
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytañ do SQL: 17