www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Odbieranie uprawnień - Absurdy przepisów
Autor Wiadomo
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Sob Lut 13, 2010 11:07 am   Odbieranie uprawnień - Absurdy przepisów

Dnia 20 lutego 2010 czeka nas kolejne posiedzenie Prezydium ZG WOPR i można tylko mieć nadzieje że nie podejmą kolejnej uchwały w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR.
Biorąc pod uwagę że aktualna uchwała odebrała nam uprawnienia (właściwie niezależnie od posiadanego stopnia) a także zapędy aktualnych władz WOPR może się spodziewać jeszcze bardziej absurdalnych przepisów (oczywiście nie pod względem finansowym, tutaj wszystko się im zgadza).

To że aktualna uchwała odebrała uprawnienia MRW i RW wszyscy wiemy bo z tego powodu był największy szum ale warto zauważyć że także SRW i MI stracili część uprawnień. Bez prawomocnego wyroku sądu taki fakt nie powinien nigdy mieć miejsca ale jak wiemy ten tekst nie robi najmniejszego wrażenia na PZG WOPR przy uchwalaniu stosownych uchwał.

Jak pisałem wcześniej sytuacje MRW i RW wszyscy znamy, może warto również jasno napisać jak zmieniła się sytuacja SRW i MI.
Kilka cytatów z uchwał.

UCHWAŁA Nr 1/5/2008 z dnia 6 grudnia 2008 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
Starszy ratownik WOPR może:
1) samodzielnie pracować w parkach wodnych i pływalniach, na kąpieliskach i śródlądowych obszarach wodnych;
2) pracować podczas zorganizowanych form wypoczynku;
3) prowadzić szkolenia podstawowe;
4) pełnić funkcję kierownika zespołów ratowników WOPR;
5) asystować na kursach przygotowujących do egzaminu na stopień młodszego ratownika WOPR i ratownika WOPR.


UCHWAŁA Nr 5/6/09 z dnia 5 grudnia 2009 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
Starszy ratownik wodny może;
1) pracować w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach.
2) pełnić funkcję kierownika zespołów ratowników.
3) udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy, o której mowa w art. 3 pkt 2 ustawy o PRM.


W aktualnej uchwale nie ma słowa o zorganizowanych formach wypoczynku ale co ważniejsze teraz SRW szumnie nazywany zawodowym całkowicie utracił uprawnienia szkoleniowe. Nie dość że nie może asystować na kursach przygotowujących do egzaminu na stopień młodszego ratownika WOPR i ratownika WOPR to nawet nie może prowadzić szkolenia podstawowego.

Jak wyżej zaznaczyłem również MI utracił część uprawnień.

UCHWAŁA Nr 1/5/2008 z dnia 6 grudnia 2008 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
Młodszy instruktor WOPR ma prawo do prowadzenia:
1) kursów przygotowujących do egzaminu na stopień młodszego ratownika WOPR;
2) zajęć na kursach ratownika WOPR, ratownika wodnego i szkoleniach specjalistycznych WOPR.


UCHWAŁA Nr 5/6/09 z dnia 5 grudnia 2009 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
Młodszy instruktor WOPR może:
1) prowadzić kursy przygotowujące do egzaminu na stopień młodszego ratownika WOPR pod nadzorem co najmniej instruktora WOPR;
2) pełnić funkcję asystenta instruktora WOPR lub instruktora wykładowcy WOPR podczas prowadzenia zajęć na kursach ratowników WOPR, ratowników wodnych i szkoleniach specjalistycznych WOPR.


Z poprzedniej uchwały wynika że MI miał prawo samodzielnie poprowadzić kurs na MRW, teraz już takiego prawa nie posiada. Mimo że punkt ten wyraźnie tego nie mówi sprowadził MI do roli asystenta instruktora WOPR skoro kurs musi się odbywać pod jego nadzorem.

Na koniec pozwolę sobie wykazać absurd uprawnień aktualnych stopni.

UCHWAŁA Nr 1/5/2008 z dnia 6 grudnia 2008 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
§ 6
Ratownik wodny pływalni może:
1) wykonywać czynności ratownika WOPR;
2) udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
3) pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników w parkach wodnych i pływalniach.
§ 7
Ratownik wodny śródlądowy może:
1) wykonywać czynności ratownika WOPR;
2) udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
3) pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników na śródlądowych kąpieliskach i obszarach wodnych.
§ 8
Ratownik wodny morski może:
1) wykonywać czynności ratownika WOPR;
2) udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM;
3) pełnić funkcję kierownika zespołu ratowników na kąpieliskach morskich oraz przybrzeżnych i wewnętrznych wodach morskich.
§ 9
Starszy ratownik wodny może;
1) pracować w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach.
2) pełnić funkcję kierownika zespołów ratowników.
3) udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy, o której mowa w art. 3 pkt 2 ustawy o PRM.


Czy ktoś jest w stanie wykazać różnicę w uprawnieniach między ratownikiem posiadającym trzy stopnie zawodowe a ratownikiem posiadającym stopień SRW ? Ja potrafię wskazać chyba jedyna różnicę, jest nią cena 750 PLN za stopień SRW. Wygląda na to że stopień ten istnieje tylko po to aby ZG WOPR mógł zainkasować niemałą kwotę pieniędzy od osób chcących zrobić stopień instruktora WOPR bo na dzień dzisiejszy tylko takie uzasadnienie ma ten stopień. Jeśli jednak chodzi tylko o pieniądze to w takim razie po co kurs ? Zapłać 750 PLN a dostaniesz stopień SRW, uprawnienia co prawda w żaden sposób Ci się nie zwiększą (jak i pensja) ale powiedzmy będziesz miał prestiż w środowisku.

A teraz jestem ciekawy ile osób z TEGO TEMATU jest nadal zdecydowanych zrobić stopień SRW w tym roku :cool: (przyszłych instruktorów WOPR oczywiście nie liczę bo ci wiedzą za co zapłacą te 750 PLN)
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sob Lut 13, 2010 2:21 pm   

Perykles, podzielam Twoje zdanie w 99%. Rzeczy, na które zwróciłeś uwagę są bardzo istotne. Każdy z nas na pewno się nad tym wszystkim zastanawiał.

Ale tak na prawdę co my mamy na to poradzić? Nikt z Nas z wopru nie zrezygnuje ponieważ innej organizacji nie ma a ratownicy zarabiają na życie poprzez pracę w różnych miejscach. Większą władzę mają Prezesi poszczególnych jednostek, dlatego są wopry, które tego nie uznają i prowadzą do dziś kursy na starych zasadach....

Cytat:
A teraz jestem ciekawy ile osób jest nadal zdecydowanych zrobić stopień SRW w tym roku


Ja jestem zdecydowany :wink: Każdy ma swoje cele do zrealizowania, bez względu na przeszkody stawiane przez innych.

Problem jaki jest każdy wie, dlatego może mógłby ktoś się wysilić i napisać jakieś rozwiązanie?

Ja takiego na dzień dzisiejszy nie widzę, dlatego tańczę jak mi grają....
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Doczy: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Skd: Bialystok/ Sopot
Wysany: Sob Lut 13, 2010 3:19 pm   

Mimo iz mi wbija 3 stopnie zawodowe które dadzą mi takie same uprawnienia jka starszy ratownik nadal jestem zdecydowany na ten kurs,
_________________

 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Sob Lut 13, 2010 3:53 pm   

Ostatnie zdanie w moim poście należy traktować jako dygresję a nie jako faktyczne zapytanie :cool: .
Tekst ten na pewno nie miał na celu uzyskanie listy osób które są zdecydowane robić stopień SRW mimo zgłoszonych przeze mnie uwag :razz: .
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Sob Lut 13, 2010 6:44 pm   

Szczerze to dla mnie to też jest trochę przesadzone było dobrze za starych stopni ale oczywiście jak nie wiadomo o co chodzi to tylko o pieniądze...ale zgodzę się z DeVu bo jest duża Rozbieżność między jednostkami wopr niektóre nie chcą uznawać nowych przepisów i organizują kursy według starych w każdej jednostce wopr jest inaczej :grin:
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Sob Lut 13, 2010 11:04 pm   

Cytat:
jest duża Rozbieżność między jednostkami wopr niektóre nie chcą uznawać nowych przepisów i organizują kursy według starych w każdej jednostce wopr jest inaczej


i to właśnie jest największą poraszką - reforma między innymi miała na celu ujednolicenie programów kursów - żeby wszędzie było tak samo. A wychodzi na to, że dalej każdy robi jak chce.
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Nie Lut 14, 2010 9:57 am   

No niestety tak to już jest bo każda jednostka ma swoje zdanie na temat szkoleń,kursów itp dlatego tak to wygląda.
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Nie Lut 14, 2010 10:36 am   

Problem w tym że w przypadku wypadku prokurator nie będzie dochodził w jakiej jednostce dany ratownik robił uprawnienia ani czy dana jednostka uznaje czy nie uznaje nowe przepisy.
Prokurator zajrzy do stosownej ustawy lub rozporządzenia a następnie do aktualnej uchwały WOPR na temat uprawnień ratowników. Na nic zda się tłumaczenie że jednostka w której dany ratownik uzyskał stopień nie uznaje nowych przepisów.
Na szczęście potem ratownik może podczas sprawy sądowej udowadniać że WOPR nie miał prawa bez prawomocnego wyroku odebrać mu uprawnień jednak to co powinno zakończyć się na etapie tak zwanego rozpoznania będzie musiało skończyć się nieprzyjemnym dla ratownika procesem.
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Nie Lut 14, 2010 11:19 am   

I muszę się z tobą zgodzi bo tak by właśnie to wyglądało nie interesowało by ich co jest u kogoś w jednostce wopr tylko co obowiązuje według rozporządzeń ZG i potem by był problem czemu ZG nie kontroluje jednostek.
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Wiek: 41
Doczy: 03 Sty 2006
Posty: 873
Skd: Sopot !
Wysany: Nie Lut 14, 2010 11:21 am   

Perykles napisa/a:
Prokurator zajrzy do stosownej ustawy lub rozporządzenia a następnie do aktualnej uchwały WOPR


czy za nowymi uchwałami wopru idą równolegle zmiany w ustawach i rozporządzeniach ?
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Doczy: 04 Cze 2007
Posty: 316
Skd: 3M
Wysany: Nie Lut 14, 2010 11:58 am   

mati82 napisa/a:
czy za nowymi uchwałami wopru idą równolegle zmiany w ustawach i rozporządzeniach ?

A od kiedy to porządek prawny w państwie, dostosowuje się do uchwał stowarzyszenia WOPR? To byłby dopiero idiotyzm.
Na szczęście jest odwrotnie i ZG WOPR będzie musiał szybko wycofać się z części uchwał niezgodnych z powszechnie obowiązującymi w Polsce przepisami prawa (co już zresztą robi)
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Nie Lut 14, 2010 12:11 pm   

A mógł byś to trochę rozwinąć sharky bo nie za bardzo rozumiem co napisałeś że niby te uchwały które weszły mają być zniesione czy jak?
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Nie Lut 14, 2010 12:40 pm   

mati82 napisa/a:
czy za nowymi uchwałami wopru idą równolegle zmiany w ustawach i rozporządzeniach ?

Nie idą bo nie muszą. W swoim czasie ustawodawca w ustawie a następnie minister w stosownym rozporządzeniu wskazał WOPR jako podmiot uprawniony do szkolenia i nadawania stopni ratowniczych a co za tym idzie do nadawania uprawnień w dziedzinie ratownictwa wodnego. WOPR wypełnia przydzielone mu zadania i podejmuje nowe uchwały do czego żadna zmiana ustawy czy rozporządzenia nie jest mu potrzebna (ani nie jest wymagana) bo działa w ramach stowarzyszenia.
Gdyby WOPR ustalił od początku system stopni i uprawnień jaki mamy teraz oraz szkolił i nadawał uprawnienia według tego systemu to nikt nie mógłby się przyczepić choćby nie wiem jak absurdalny byłby ten system stopni i uprawnień.
Ostatnimi uchwałami WOPR posunął się jednak za daleko bo odebrał raz nadane uprawnienia co jak wiem bez udziału sądu w Polsce zgodne z prawem nie jest. W związku z tym mam nadzieje że prorocze będą słowa kolegi sharky z postu powyżej. :cool:
Niestety prokurator podczas badania sprawy ani przez chwilę nie zastanawiałby się czy dana uchwała w sprawie uprawnień ratowników została podjęta zgodnie czy nie zgodnie z prawem tylko zbadałby aktualny stan prawny dotyczący sprawy :neutral: a niestety uchwała nawet podjęta niezgodnie z prawem dopóki nie została uchylona to obowiązuje (podobnie działa PZPN).
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Nie Lut 14, 2010 12:53 pm   

Musimy mieć nadzieje że zwrócą nam uprawnienia :smile:
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
sielski 
Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Doczy: 10 Lip 2007
Posty: 34
Skd: Jawor
Wysany: Nie Lut 14, 2010 10:22 pm   

czyli dobrze myślę, że jeżeli chce pracować zgodnie z prawem to albo musze poczekać na uchylenie ustawy albo zrobić wydać pieniądze na kursy, tak?? :cry:
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapyta do SQL: 17