www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 8:28 am
Opinia o pracy na morzem
Autor Wiadomo¶æ
swieca
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 26 Maj 2008
Posty: 1
Sk±d: zagÅ‚Ä™bie
Wys³any: Pon Maj 26, 2008 8:23 pm   Opinia o pracy na morzem

Na samym początku chciałem przeprosić jeśli taki temat już był, lecz niestety nie udało mi się go odnaleźć. Jest to temat bliźniaczy do tematu "praca na basenie".
Chiałbym aby doświadczeni koledzy przybliżyli mi fakty dotyczące pracy nad morzem.
Myślę o tym aby w przyszłym sezonie pracowac nad morzem jako MRW.

Najbardziej zastanawia mnie przeszukiwanie dna w bałtyku i w ogóle wszelkie prace wykonywane pod wodą.

Z góry dzięki za odpowiedzi.


pozdrawiam swieca
 
     
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Pon Cze 02, 2008 5:26 pm   

W mojej opini jest to najtrudniejszy sposob zdobywania doswiadczenia jesli chodzi o prace ratownika wodnego (mam na mysli kazdy stopien).
Warunki sa naprawde zroznicowane. Poczawszy od naprawde lajtowych takich jak niemalze na jeziorze (zero fali, zero wiatru), poprzez srednie (mala fala, lekki wiatr) a skonczywszy na eXtramalnych (fala powyzej 4 B, wiatr powyzej 4 B). Te ostatnie czynia te forme pracy ratownika nad morzez najtrudniejsza.
Oczywiscie kazde miejsce pracy ma swoje trudne warunki nie ublizajac zdobywajacym doswiadczenie na basenach czy jeziorach.

Moim zdaniem bardzo przydaje sie umiejetnosc conajmniej db (jesli nie nawet bdb) plywania, widzenia doslownie wszystkiego (kto nie widzi ten nie zareaguje, trzeba byc naprawde czujnym), umiejetnosc radzenie sobie w trudnych warunkach morskich (fala, prady) ktore nabywa sie przewaznie z czasem oraz plywanie lodzia wioslowa (choc moim zdaniem na wysokiej fali prawdopodobienstwo powrotu z poszkodowanym na fali 5 B do brzegu jest male mimo poradzenia sobie z wyjsciem w morze - w kazdym razie zabawa przednia acz niebezpieczna).

Duzym utrudnieneim moga byc falochrony. Pomimo tego ze chronia morski brzeg przed 'zabraniem' stwarzaja spore zagrozenie nie tylko dla kapiacych sie ale rowniez dla ratownika. Jednakze zastosowanie naprawde dobrej prewencji zminimalizuje go do minimum. Wiadomo ze nie obejmiemy calej szerokosci plazy ale zmniejszymy je o wlasnie nasze kapielsko jesli sie tak moge wyrazic.

Jesli chodzi o sprzet podreczny to najbardziej przydaje sie kolowrot badz zasobnik linowy z lina o dl. minimum 80 m (takie sa wymogi) albo nawet 100 m (sa dostepne). Dluzsze natomiast najczesciej maja line gr. 10 mm co przy falowaniu bardzo wyciaga line w bok i to utrudnia akcje. Poza tym bojka SP choc nadaje sie bardziej do samoasekuracji w przypadku plywania na duzej fali w celu nabrania umiejetnosci plywackich wlasnie w takich warunkach. Sa tacy co przy pomocy SP wyciagaja ludzi spod falochronow ale ja tego nie probowalem i mam co do tej metody watpliwosci. Wymaga ona naprawde sporych umiejetnosci plywackich oraz znajomosci zachowania sie fali przy falochronie. W przypadku kola, rzutki to na plazy moga sie przydac ale nie koniecznie chodzby ze wzgledu na wiatr i falowanie.

Ze sprzetu plywajacego BL jest oczywiscie obowiazkowe ale pominawszy ta lodz polecam skuter. Naprawde w kilku przypadkach jest on niezastapiony. Ale to zalezy w duzej mierze od zamoznosci gminy badz innego organizatora kapieliska. Z tego co wiem to jest ich coraz wiecej na kapieliskach nadmorskich nawet do kilku na gmine.

Troche tego wyszlo mimo ze chyba tematu nie wyczerpalem ale jakby co wal smialo. Postaram sie odpowiedziec w miare mozliwosci jak najlepiej.

PZDR.
_________________
q(-_-)p
 
 
     
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Pon Cze 02, 2008 6:37 pm   

Gording napisa³/a:
Nie ma takiego określenia "fala powyżej 4 B" Stan morza określa się w skali stanu morza Pedersena.

B = Beauforta
Nie mow mi ze nie slyszales!?
Gording napisa³/a:
Piszesz "falochrony", a masz chyba na myśli ostrogi.

No generalnie tam gdzie pracowalem na ostrogi mowi sie falochrony.
'Falochron może być w postaci masywnej ściany betonowej, nasypu z gruzu lub kamieni albo rzędu pali drewnianych.' (Wikipedia)
@Gording Na ktorym kapielisku sa prawdziwe falochrony bo ja nie znam?

Moja opinia jest bardzo ogolnikowa.
_________________
q(-_-)p
 
 
     
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Pon Cze 02, 2008 8:25 pm   

Faktycznie z ta skala Beaufotra masz racje ale dlaczego wszyscy ktorych znam uzywaja jej do okreslenia stanu morza nie mam zielonego pojecia? Byc moze z przyzwyczajenia? Nie wnikam.
To co napisalem bylo z mojego doswiadczenia ale milo ze mnie poprawiasz. Nawet nie wiesz jak sie ciesze.
Gording napisa³/a:
Kolejny niedouczony instruktor WOPR? Tym razem z Krakowa.

No comment.

Z mojej strony koniec tematu.
_________________
q(-_-)p
 
 
     
MatiX 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 19 Sie 2007
Posty: 80
Sk±d: Å›lÄ…sk
Wys³any: Pon Cze 02, 2008 9:18 pm   

Cytat:
Faktycznie z ta skala Beaufotra masz racje ale dlaczego wszyscy ktorych znam uzywaja jej do okreslenia stanu morza nie mam zielonego pojecia? Byc moze z przyzwyczajenia? Nie wnikam.


Panowie, Tabela 2 str.219 "Prawie wszystko o ratownictwie wodnym".

Beaufort określa stan morza długość i wysokość fal w metrach oraz siłe wiatru. Jak wiadomo wiatr ma duże znaczenie na fale.
_________________
Pozdrawiam,
Mateusz
 
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Pon Cze 02, 2008 10:30 pm   

"...wiaÅ‚ wiatr o sile 8° B a stan morza przekraczaÅ‚ 5° B – bardzo wysoka fala..."

Żródło: Raport z akcji ratunkowej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa
http://www.sar.gov.pl/SAR/sar.php

...więc chyba skala ta również używana jest do określania wysokości fal...

pozdrawiam
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
sairus20 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 24 Mar 2007
Posty: 145
Sk±d: Sie biorÄ… dzieci
Wys³any: Wto Cze 03, 2008 12:13 pm   

Gording napisa³/a:
Krótko na temat skal http://www.stronameteo.go...ium/l_skale.htm

Kto pisał tę tabelę...??Bo chyba nie chodził do szkoły...Byk na byku...
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Wto Cze 03, 2008 1:45 pm   

sairus20 mam prośbę - jesli kogoś cytujesz to rób to dokładnie...bo to nie ja zamieściłem tego linka który cytujesz...
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Iblis 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 131
Sk±d: Szczecin/PoznaÅ„
Wys³any: Wto Cze 03, 2008 4:08 pm   

Pozwoliłem sobie poprawic ;)
_________________
"Co nas nie zabije, to nas wzmocni!"

"Boże, chroń mnie przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami sobie poradzę..."
 
     
sairus20 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 24 Mar 2007
Posty: 145
Sk±d: Sie biorÄ… dzieci
Wys³any: Wto Cze 03, 2008 10:31 pm   

Jasne jasne. Sorry mój błąd. Przepraszam. Nie chodzi mi o autora postu ale o treść strony w zamieszczonym linku...
_________________
2003 MR
2004 Sternik Motorowodny RW
2005 OWD PADI
2008 AOWD PADI
2009 St Sternik Motorowodny???
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Nie Cze 08, 2008 2:59 pm   

Może nie kończyłęm Wyższej Szkoły Morskiej albo Akademii Marynarki Wojennej, ale kurs motorowodny robiłem :mrgreen: i kursy MRW i RW też robiłem. I tam zawsze siła wiatru i stan moża był w B. I tabelki były jaki stopień to jakie warunki na morzu i w powietrzu :grin: I zwykle stan morza jest o jakieś 2 B w plecy w porównaniu do siły wiatru.

Ale tylko tak piszę, bo ostatnio był spór co pisać na tablicy meteo przy wejściu na plażę i w końcu zostało w B.


Ale temat był inny więc...

Morze ma to do siebie, że uzależnia albo poprostu ludzie się w nim zakochują. Jak raz zasmakujesz to zawsze będziesz chciał wracać. Chyba, że akurat Cię to nie kręci albo się zrazisz to już nie wrócisz.

Ja znam sporo ratowników (w tym i ja) którzy cały rok czekają na te dwa miesiące nad morzem. Szantażują pracodawców, że jak nie dostaną misiąca wolnego to rezygnują z pracy, albo cały rok bez urlopu zeby potem wszystko wykorzystać na lipiec i sierpień jako ratownik. Ogólnie morze jest fantakur**styczne (Pozdro Iblis ;) )
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 11 Lis 2008
Posty: 74
Sk±d: GdzieÅ› z morza pisze...
Wys³any: Nie Lis 30, 2008 2:30 pm   

hmmm.... tabelka skali Beauforta, a wlasciwie cala skala powstala po to aby na podstawie obserwacji ladu lub morza oceniac sile wiatru... a nie odwrotnie. Do stanu morza jest skala Pedersena jak juz ktos zauwazyl, ma troche mniej stopni w skali bo 9, ale w znacznej czesci sie z nia pokrywa. tak mniej wiecej to mozna przyjac, ze
0B to 0
1B to 1
2-3B to 2
4B to 3
5B to 4
...
9-10B to 8
11-12 to 9
tak mniej wiecej...
Wiadomo ze stan morza w znacznym stopniu zalezy od sily wiatru, ale w momencie "rozdmuchuwania sie" wiadomo, ze bedzie stan morza jeszcze nizszy niz wiatr by na to wskazywal, a po sztormie zostanie jeszcze cos wrednego pod tytulem fala martwa.

Zrozumialym dla wiekszosci ludzi bedzie podawanie stanu morza w B, ale profesjonalnie powinno sie podawac w skali Pedersena (wystarczy posluchac rybackiej prognozy pogody, lub obejrzec prognoze w Kronice Szczecinskiej).
 
     
Goethik 
Forumowicz WOPR
I'm the one.


Wiek: 34
Do³±czy³: 15 Cze 2008
Posty: 26
Sk±d: Koszalin
Wys³any: Nie Lis 30, 2008 2:40 pm   

kedzior napisa³/a:
a po sztormie zostanie jeszcze cos wrednego pod tytulem fala martwa.


Co to takiego jest?? Możesz coś więcej o tym napisać? :o
_________________
Signed, Cikson.
 
 
     
Lussik 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MRW do czasu!


Wiek: 34
Do³±czy³: 15 Lut 2008
Posty: 47
Sk±d: Janikowo Kuj-pom
Wys³any: Nie Lis 30, 2008 5:20 pm   

Martwa fala jest po sztormie kiedy przestaje mocno wiać ale fala jest nadal wysoka.Sztorm się kończy a fala sztormowa zostaje jeszcze przez ok dzień.

Pozdrawiam Lussik!!!
_________________
KDP/CMAS* (P1)- 2008
MÅ‚odszy Ratownik Wodny-2007
Sternik Motorowodny-2007
Żeglarz Jachtowy- 2001
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Nie Lis 30, 2008 11:53 pm   

A spotkaliście się kiedyś z... trudno mi to opisać :razz:

W wąskim gronie nazywaliśmy to "falą z du**" Jest to zjawisko dla mnie nieco trudne do nazwania. Siła wiatru 0 lub 1B, stan morza 0 ale.... co jakiś czas, ok 5 minut, pojawia się fala dochodząca do 3B i znowu cisza. Dosłownie to ujmując mamy flautę i co jakiś czas fala z d... nie wiadomo skąd.

Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi to specyficzne zjawisko? Biorąc pod uwagę, że wcześniej nie było sztormu, ani większego wiatru? Czy to również nazywa się martwą falą?
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytañ do SQL: 17