www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kurs ratownik wopr ETAP 3 ? najbliższe kursy
Autor Wiadomo¶æ
luki3303 
Wypowie się, choć w ostateczności
Kołobrzeg


Wiek: 31
Do³±czy³: 19 Sie 2013
Posty: 8
Sk±d: KoÅ‚obrzeg
  Wys³any: Pon Sie 19, 2013 8:21 pm   Kurs ratownik wopr ETAP 3 ? najbliższe kursy

Witam ratownika wodnego uzyskałem w czerwcu 2010 roku posiadam kpp oraz 2 uprawnienia przydatne w wopr w mojej książeczce woproskiej widnieją następne kursy rw pływalni morski śródlądowy po 15001900 opiniach ekspertów i różnych ludzi nikt tak naprawdę nie wie o co chodzi widzę że podzieli na stopnie 1 2 3 więc z tego co widzę to aby pracować muszę zrobić 3 stopień
Przy okazji jak ktoś wie jakieś najbliższe terminy kursów w woj. ZP to z chęcią się dowiem
Z góry dziękuje i pozdrawiam
_________________
Kołobrzeg
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Sie 20, 2013 8:27 am   

Rozumiem, że w 2010 r., uzyskałeś stopień Ratownika WOPR. A kiedy uzyskałeś ratownika wodnego pływalni, śródlądowego i morskiego? Pytam tak dla całkowitej jasności.
Czy tak czy inaczej, stopień Ratownika WOPR uzyskany przed wejście w życie Ustawy (przed 01.01.2012) daje Ci przeszkolenie spełniające podstawowy wymóg Ustawowy do bycia RATOWNIKIEM WODNYM, w rozumieniu Ustawy. Jeśli masz tych trzech ratowników wodnych (pływalni, śródlądowego i morskiego), to tak naprawdę masz również w rozumieniu przepisów WOPR ukończony obecny 3-ci moduł szkolenia ratownika wodnego - nie musisz więc go ponownie odbywać. Nic Ci więcej nie potrzeba - chyba, że chcesz szkolić się dalej zgodnie ze schematem szkolenia WOPR (ale w sensie uprawnień zawodowych (formalnych zgodnych z wymaganiami pranymi) to nie jest wymagane i nic w tym zakresie nie daje - nie zwiększa to Twoich zawodowych kompetencji przewidzianych Ustawą.
WOPR dostosowując swój program szkolenia do wymogów prawnych nazwał go z konieczności (bo tak stanowi prawo) "Programem szkolenia ratowników wodnych". Gdyby na tym poprzestał wszystko byłoby jasne. Jednak dla realizacji swojej koncepcji szkolenia ( z dostosowaniem do wymogów International Lifesaving Federation, której to Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego, nasze WOPR jest członkiem i której stopnie honorowane są na świecie), WOPR swój "Programem szkolenia ratowników wodnych" podzielił obecnie na III moduły (jeszcze do 15 czerwca 2013 r., były to etapy). Każdemu z tych modułów WOPR przypisał możliwość uzyskania swoich wewnątrz organizacyjnych stopni. W tym momencie zaczyna się niemałe zamieszanie bo zupełnie nieświadomie mylimy (czemu skądinąd nie ma się co dziwić), nazwy ratowniczych stopni WOPR'owskich z określeniem ustawowym "RATOWNIKA WODNEGO".
Zaznaczyć należy, że w rozumieniu przepisów prawa określenie "ratownik wodny" to nie stopień lecz rodzaj uprawnień do wykonywania czynności ratowniczych. RATOWNIK WODNY to w myśl Ustawy osoba, spełniająca łącznie następujące wymagania:
1. posiadająca wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich,
2. posiadajÄ…ca inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym,
3. spełniająca wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.),
4. jest zatrudniona lub pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem tego podmiotu.
Masz wiedzę i umiejętności (stopień Ratownika WOPR uzyskany przed 01.01.2012 , posiadasz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym (patenty), KPP (patrz wyżej pkt 3), jesteś członkiem WOPR - spełniasz wszystkie wymogi aby uznać Cię za RATOWNIKA WODNEGO ( w rozumieniu obowiązujących przepisów - Ustawa) - możesz pracować.
Więcej choćby na tym forum http://www.forum.wopr.net.pl/topics1/4656.htm
_________________
Pozdrawiam
 
     
luki3303 
Wypowie się, choć w ostateczności
Kołobrzeg


Wiek: 31
Do³±czy³: 19 Sie 2013
Posty: 8
Sk±d: KoÅ‚obrzeg
Wys³any: Wto Sie 20, 2013 9:17 am   

dziękuje ci za odpowiedź ale tak jak napisałem mam ratownika wodnego (nie posiadam stopni zawodowych ) - więc obecnie nie mogę pracować ?
Czy dopiero będę mógł pracować jak zrobię 3 stopień ?
_________________
Kołobrzeg
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Wto Sie 20, 2013 7:04 pm   

rozumiem ze masz Ratownika WOPR w 2010 zrobionego, a tych stopni Plywalni Morski i Srodladowy nie posiadasz, wiec w takim wypadku musisz sie zapisac na III moduł ratownika wodnego , konczysz go i uzyskujesz stopien ratownik wodny zgodnie z MSW
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Sie 20, 2013 11:44 pm   

luki3303 napisa³/a:
Witam ratownika wodnego uzyskałem w czerwcu 2010 roku posiadam kpp oraz 2 uprawnienia przydatne w wopr w mojej książeczce woproskiej widnieją następne kursy rw pływalni morski śródlądowy

Nie dość dokładnie przeczytałem tą Twoją informację. Myślałem, że masz wpisane te stopnie ratownika wodnego pływalni, śródlądowego i morskiego (tak na marginesie; nie nazywaj tych stopni zawodowymi bo w dzisiejszej rzeczywistości prawnej nie ma to żadnego umocowania. Tak mówiono o tych stopniach przed wejściem w życie wspominaj tu już wielokrotnie Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych - Dz. U. Nr 208, poz. 1240). Tobie chodziło jednak o to że w tych miejscach masz "białą plamę" w Legitymacji WOPR - więc tych uprawnień nie masz - mała moja nadinterpretacja :smile: Oczywiście chcąc je zdobyć musiałbyś ukończyć obecny moduł III szkolenia ratowników wodnych i spełnić dodatkowe wymagania (chociażby odbycie praktyk) zgodnie z wymogami szkoleń WOPR/ILS. Te szkolenia otwierają Ci drogę do kolejnych szkoleń przewidzianych w programach WOPR/ILS.
Co do Twoich obecnych uprawnień, to twierdzę, że stopień Ratownika WOPR (nie myl z ratownikiem wodnym - takiego stopnia nie otrzymałeś masz wpis o stopniu właśnie Ratownika WOPR), który uzyskałeś w 2010 r., spełnia kryterium posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich, uprawniające Cię, po spełnieniu pozostałych (pisałem o tym wyżej w moim poprzednim poscie), do uznania Cię za ratownika wodnego (zgodnie z obowiązującą Ustawą) i tym samym możliwości wykonywania PRACY ZAWODOWEJ, jako ratownik wodny (Ustawowy).
Nie zgadzam się w tym momencie z tym co napisałOsiola
Osiola napisa³/a:
rozumiem ze masz Ratownika WOPR w 2010 zrobionego, a tych stopni Plywalni Morski i Srodladowy nie posiadasz, wiec w takim wypadku musisz sie zapisac na III moduł ratownika wodnego , konczysz go i uzyskujesz stopien ratownik wodny zgodnie z MSW

Mówiąc precyzyjnie - kończąc moduł III nie uzyskujesz stopnia ratownika wodnego (takiego stopnia nie ma) tylko widzę i umiejętności uprawniające Cię, po spełnieniu pozostałych (pisałem o tym wyżej w moim poprzednim poście), do uznania Cię za ratownika wodnego. Ale to tylko szczegół wiec się nie czepiam :mrgreen:
Ważniejszy problem polega na tym, że Osiola twierdzi, że tego warunku nie spełniasz, a ja twierdzę, za stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (które dokonało wykładni w tym zakresie - patrz pismo DRiOL-NRGW-5503-7/2013 Min. Spr. Wewn., z dnia 09.01.2013 r., kierowane do Pani Iwony Michniewicz - Prezes RWR), że masz wiedzę i umiejętności aby móc Cię uznać (po spełnieniu pozostałych warunków) za ratownika wodnego (Ustawowego), i tym samym wykonywać te obowiązki zawodowo (pracować) bo uzyskałeś stopień Ratownika WOPR w 2010 r., a więc przed dniem wejścia w życie Ustawy tj. przed 01.01.2012 roku.
_________________
Pozdrawiam
 
     
luki3303 
Wypowie się, choć w ostateczności
Kołobrzeg


Wiek: 31
Do³±czy³: 19 Sie 2013
Posty: 8
Sk±d: KoÅ‚obrzeg
Wys³any: Sro Sie 21, 2013 9:17 am   

[quote="SoLo"]Oczywiście chcąc je zdobyć musiałbyś ukończyć obecny moduł III szkolenia ratowników wodnych i spełnić dodatkowe wymagania (chociażby odbycie praktyk) zgodnie z wymogami szkoleń WOPR/ILS. Te szkolenia otwierają Ci drogę do kolejnych szkoleń przewidzianych w programach WOPR/ILS.
[quote]

Dziękuje za odpowiedzi
Jeszcze jedno mam pytanie albo źle zrozumiałem albo się nie dowiedziałem
-Po ukończeniu modułu 3 i odbyciu praktyk mogę już samodzielnie pracować ?
bo wyżej piszesz że te szkolenia otwierają ci drogę do kolejnych szkoleń przewidzianych w programach wopr !
-Więc nawet po tym 3 module muszę jakiś jeszcze (np.4 kurs czy moduł) zrobić czy co ?
_________________
Kołobrzeg
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Sro Sie 21, 2013 12:24 pm   

SoLo napisa³/a:

Mówiąc precyzyjnie - kończąc moduł III nie uzyskujesz stopnia ratownika wodnego


to co sie uzyskuje?


a co jest w rwr i jakie pisma tam sie kieruje mnie nie obchodzi, to nie dotyczy wopr

napisz mi jeszcze skoro jestes tak dobrze poinformowany

- jakie stopnie maja czlonkiwie rwr badz innych organizacji oraz dlaczego posluguja sie legitymacjami wopr bedac w innych podmiotach?
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sro Sie 21, 2013 2:59 pm   

Osiola napisa³/a:
SoLo napisa³/a:

Mówiąc precyzyjnie - kończąc moduł III nie uzyskujesz stopnia ratownika wodnego

to co sie uzyskuje?
Często jesteś na forum więc powinieneś być zorientowany a tymczasem teraz wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie prowokując kolejną dyskusją na temat który został już dawno omówiony i co więcej ustalono jednoznaczne wnioski.
Zarówno po całościowym szkoleniu ratowników wodnych jak również po szkoleniu etapowym realizowanym w WOPRze nie uzyskuje się stopnia ratownika wodnego dlatego że (jak już było wielokrotnie mówione) taki stopień nie istnieje. Uzyskuje się jedynie zaświadczenie ukończenia szkolenia ratowników wodnych które przecież samo w sobie żadnych uprawnień nie daje. Czas już najwyższy porzucić myślenie o ratownictwie wodnym jedynie w kontekście uzyskiwanych stopni ratowniczych.

Osiola napisa³/a:
... a co jest w rwr i jakie pisma tam sie kieruje mnie nie obchodzi, to nie dotyczy wopr
...
- jakie stopnie maja czlonkiwie rwr badz innych organizacj...
Piszesz tak jakbyś nie zauważył że WOPR już o niczym nie decyduje i że jest jedna z wielu organizacji uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Nie napinaj się tak jeśli ktoś opiera się na pismach wysłanych nie do WOPR bo niezależnie do kogo są wysłane to dotyczą wszystkich ratowników wodnych. W omawianej tutaj sprawie pisma do ministerstwa wysyłali także ratownicy z WOPR (link dostępny na forum) i oni także dostali podobne odpowiedzi a właściwie nawet bardziej uściślające temat niż w piśmie do RWR. Przyznam się nie rozumiem takiego alergicznego reagowania na inne organizacje uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. :???:
A członkowie RWR jak i innych organizacji nie mają żadnych stopni bo już nie ma żadnych stopni ratowników wodnych , chyba że dana organizacja wprowadzi własne wewnątrzorganizacyjne stopnie które jednak nie maja żadnego znaczenia na zewnątrz.

luki3303, podsumowując żeby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania.
Skoro swój stopień ratowniczy uzyskałeś w czerwcu 2010 czyli przed wejściem w życie nowej ustawy (01.01.2012) to według MSW przeszedłeś szkolenie i posiadasz wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego czyli spełniasz pierwszy warunek bycia uznanym za ratownika wodnego. Skoro masz KPP spełniasz drugi warunek. Skoro jesteś w WOPR to spełniasz trzeci warunek (jesteś członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego). Skoro masz dodatkowe kwalifikacje (np. jakiś "wodny" patent) to spełniasz czwarty i ostatni warunek bycia uznanym za ratownika wodnego a w związku z tym już teraz jesteś ratownikiem wodnym i możesz samodzielnie pracować. Jeśli chcesz to możesz robić sobie stopnie "specjalizacyjne" (basenowy, śródlądowy, morski) ale to bardziej dla lepszego samopoczucia. :cool:
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Sie 21, 2013 10:54 pm   

DziękujęPerykles, za wsparcie.
Osiola jestem w WOPR i zrozum, że nie jest istotne kto stanowisko (wykładnię prawa) otrzymuje, tylko kto jest do przedstawienia takiego stanowiska uprawniony ( w tym przypadku jest to MSW). Podparłem się pismem do RWR bo innych nie znam, więc powiem za Peryklesem nie napinaj si i nie reaguj alergicznie (na RWR bo nic nie jest w tej materii winne), raczej powinieneś zapytać w WOPR gdzie były władze tego naszego WOPR, że dopuściły do uchwalenia takiego pokracznego prawa.
luki3303 napisa³/a:
Jeszcze jedno mam pytanie albo źle zrozumiałem albo się nie dowiedziałem
-Po ukończeniu modułu 3 i odbyciu praktyk mogę już samodzielnie pracować ?
bo wyżej piszesz że te szkolenia otwierają ci drogę do kolejnych szkoleń przewidzianych w programach wopr !
-Więc nawet po tym 3 module muszę jakiś jeszcze (np.4 kurs czy moduł) zrobić czy co ?

Zrozum.
Za RATOWNIKA WODNEGO, może być uznana jedynie osoba która spełnia łącznie wszystkie kryteria określone art. 2 ust. 5 Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240), tj.:
a) posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich;
- Każdy ratownik (niezależnie od uzyskanego stopnia), który ukończył szkolenie przed wejściem w życie powoływanej Ustawy, zachowuje uprawnienia. Wynika to z art. 41. w brzmieniu:
"Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia."
- Oczywiście spełnienie tego warunku potwierdza również ZAŚWIADCZENIE o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. poz. 747).
b) posiada inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym;
c) jest zatrudniona lub pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem tego podmiotu;
d) spełnia wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.).
Potwierdzeniem tego wymogu jest aktualne ZAŚWIADCZENIE potwierdzające posiadanie tytułu RATOWNIKA (aktualne zaświadczenie ukończenia kursu KPP lub zdania egzaminu "recetyfikacyjnego").

Więc tak jak pisałem ja i co objaśnił również Perykles - Twój stopień Ratownika WOPR (uzyskany w 2010 r.), jest równoznaczny z ukończeniem wymaganego obecnie szkolenia i uzyskaniem Zaświadczenia, potwierdzającego posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich (patrz wyżej pkt. a). Jeśli spełniasz pozostałe wymogi (pkt. b, c i d) jesteś ratownikiem wodnym ( w rozumieniu Ustawy) i już dziś możesz pracować zawodowo jako ratownik wodny.
Wszystkie inne stopnie ratownicze ( RWP, RWŚ, RWM, SRW) uzyskane zgodnie z programami kursów WOPR/ILS, mogą służyć Twojemu rozwojowi (lub jak to określił Perykles lepszemu samopoczuciu :cool: ) , natomiast zgodnie z prawem nie musisz ich odbywać aby uznać Cię za ratownika wodnego ( w rozumieniu Ustawy).
Czyli - w Twoim przypadku ukończenie III modułu szkolenia ratowników wodnych nie jest konieczne, aby Cię uznać za ratownika wodnego (te umiejętności i wiedzę posiadasz jako Ratownik WOPR (z 2010 r.), na mocy USTAWY. Natomiast jeśli się chcesz szkolić (już tylko dla własnego rozwoju - co nie jest wymogiem Ustawowym) zgodnie z programami WOPR, to musisz kolejno kończyć te wszystkie kursy i spełniać dodatkowe określone w programach szkolenia WOPR, wymogi aby uzyskiwać już tylko wewnątrzorganizacyjne (WOPR'owskie) stopnie ratownicze - patrz
http://www.wopr.pl/index....=13&Itemid=100.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 18