www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Granica wiekowa między dzieckiem a dorosłym
Autor Wiadomo
NICAS 
Wypowie się, choć w ostateczności
RW


Doczy: 01 Sty 2007
Posty: 13
Skd: Warszawa
Wysany: Nie Cze 10, 2007 10:47 pm   Granica wiekowa między dzieckiem a dorosłym

Witam!
Mam następujące pytanie:
Osobę w jakim wieku uznajemy za dorosłą i resuscytujemy jak dorosłą i osobę w jakim wieku resuscytujemy jak dziecko (mniejsza głębokość, większa częstotliwość ucisków)? Czy np. osobę w wieku 16 lat mam resuscytować jak dziecko czy jak dorosłego?
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że jak dziecko traktujemy osobę do okresu dojrzewania, ale to okreslenie jest dla mnie trochę nieścisłe.
Tak więc jaka jest granica wiekowa między dzieckiem a dorosłym?
 
     
qulimbo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 34
Doczy: 07 Kwi 2007
Posty: 154
Skd: Żary
Wysany: Nie Cze 10, 2007 10:56 pm   

Człowieku.. Ile Ty masz lat, przecież mam znajomego który jest w 1 gim a ma 1,80 coś cm wzrostu i wygląda jak dorosły człowiek.

NIE ma czegoś takiego jak granica wieku, bo każdy się inaczej rozwija. A może więc by spytać topielca ile ma lat nim go ratować zaczniesz?

Po prostu - widzisz - rozwinięty fizycznie prawie jak dorosły, czy jak dorosły, albo jak dziecko to tak resustytujesz. Tutaj nie ma wieku, tylko po wyglądzie.

Chyba rozpoznasz dziecko i odróżnisz je od dorosłego? To zdaje się być początek pedofili ;P Nie no żart niesmaczny i niemiły.

Tylko po wyglądzie. U dziewczynek pewnie jest inaczej, bo te w 5kl podstawówki już mnóstwo cech I i II rzędnych płciowych mają, ale je niestety trzeba chyba traktować jako dziecko mimo że dojrzewają a więc jest tutaj nieścisłość w tym co powiedziałeś:
Cytat:
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że jak dziecko traktujemy osobę do okresu dojrzewania,
Co potem oczywiście znegowałeś jako nieścisłe i dobrze :)

Nie ma wieku, jest po prostu wygląd i postura ciała niestety i stety, więc cóż poradzić? :)
 
     
sniper108 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 38
Doczy: 29 Kwi 2007
Posty: 81
Skd: Wrocław
Wysany: Nie Cze 10, 2007 11:42 pm   

NICAS napisa/a:
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że jak dziecko traktujemy osobę do okresu dojrzewania, ale to okreslenie jest dla mnie trochę nieścisłe.


To stwierdzenie jest bardzo nieścisłe :smile: Jak wyciągniesz z wody to nie będziesz zaglądał do gaci :razz:

Tak jak mówi qulimbo, ocenia czy gabarytowo ta osoba to jeszcze dziecko czy już nie :smile: Ale racja może byc problem z przedziałem koniec pdst i gim. Ale jak jest jakieś chucherko małe to dajesz jak dziecko i proste. Nikt ci nic nie zrobi z tego powodu, ze oceniłeś wyglad rozwojowy tak a nie inaczej, skoro sa ku temu przesłanki :smile:

chyba trochę pomotołem, za dużo nerwówki jak na dzisiaj :razz:
 
 
     
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Doczy: 11 Lis 2005
Posty: 359
Skd: Częstochowa
Wysany: Pon Cze 11, 2007 3:55 pm   

0-1 Miesiąc--NOWORODEK
1-Roku -- NIEMOWLĘCY
1-8 -- DZIECIĘCY
8 - w górę --DOROSŁY

Tak mnie uczyli :cool:
_________________
2005 - Młodszy Ratownik Wopr
2006 - Sternik Motorowodny
2007 - Ratownik Wopr
2011 - Ratownik KPP
2011 - RWP, RWŚ, RWM
2012 - Instruktor Pływania
2013 - Instruktor Kulturystyki
 
 
     
sniper108 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 38
Doczy: 29 Kwi 2007
Posty: 81
Skd: Wrocław
Wysany: Pon Cze 11, 2007 5:54 pm   

Sztondi tak cie uczyli :smile: , ale wyciągniesz 10-latka i bedziesz miał zgryza:)
Takie ramy wiekowe są po to, zeby jakoś usestymatyzować cały proces, ale to nie znaczy, że tak ma być w 100% przypadków:)
 
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Pon Cze 11, 2007 7:22 pm   

Panowie Ratownicy, sezon idzie więc zachecam do zagłebienia sie w wytyczne ERC bo tak jest wszystko ładnie napisane, czyli cytując:
"Dwóch, lub więcej ratowników medycznych powinno zastosować RKO w stosunku 15:2 u dzieci, u których nie ma jeszcze cech pokwitania. Ścisłe ustalenie wieku pokwitania jest niewłaściwe i niepotrzebne. Jeśli ratownik uważa, że poszkodowany jest dzieckiem powinien zastosować wytyczne dla dzieci"
Gulimbo mogłbys sie nie wymadrzac tylko pisac cos sensownego....padło pytanie a u Ciebie oburzenie wielkie, ze ktos śmie pytać o cos...
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
AnnaMaria92 
Wypowie się, choć w ostateczności
MR


Wiek: 32
Doczya: 26 Cze 2007
Posty: 11
Skd: Słupsk
Wysany: Sro Cze 27, 2007 7:01 pm   

Hmmm... Z tego co wiem to teraz u WSZYSTKICH stosujemy 30:2 ( 30 uścisków na 2 wdechy, które można powtórzyć jeszcze raz jeśli "nie wyszło") Tylko noworodki masujemy dwoma palcami. Właśnie niedawno zostało to wparowadzone i może nie wszyscy wiedzą :) Ja lubię byc na bierząco:)
Pozdrawiam
_________________
2004- Żeglarz Jachtowy
2007- Młodszy Ratownik
2007- Sternik motorowodny
 
 
     
kozak 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Wiek: 34
Doczy: 24 Cze 2006
Posty: 109
Skd: Białystok
Wysany: Sro Cze 27, 2007 7:06 pm   

RKO prowadzisz do czasu przywrócenia krążenia lub przybycia służby medycznej. A u noworodków zaczynasz od 5 oddechów ratowniczych.
_________________
Pozdrawiam
 
 
     
Janek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MR WOPR



Wiek: 32
Doczy: 27 Cze 2007
Posty: 154
Skd: Sędziszów Młp.
Wysany: Sro Cze 27, 2007 7:22 pm   

AnnaMaria92 napisa/a:
30 uścisków na 2 wdechy, które można powtórzyć jeszcze raz jeśli "nie wyszło


Chyba własnie nie wolno powtarzać?!
 
 
     
kozak 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Wiek: 34
Doczy: 24 Cze 2006
Posty: 109
Skd: Białystok
Wysany: Sro Cze 27, 2007 7:30 pm   

Janek napisa/a:
AnnaMaria92 napisa/a:
30 uścisków na 2 wdechy, które można powtórzyć jeszcze raz jeśli "nie wyszło


Chyba własnie nie wolno powtarzać?!


Miałeś na lekcji czytanie ze zrozumieniem?
_________________
Pozdrawiam
 
 
     
Janek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MR WOPR



Wiek: 32
Doczy: 27 Cze 2007
Posty: 154
Skd: Sędziszów Młp.
Wysany: Sro Cze 27, 2007 9:02 pm   

Proszę o wypowiedź kogoś kto jest na bieżąco w temacie, bo ja doszkolenie medyczne skończyłem kilka dni temu i nic mi nie wiadomo o powtarzaniu "nieudanych oddechów"- instruktorzy powtarzali kilkakrotnie, że nie powtarzamy, stąd moje zdziwienie. Jeszcze raz proszę o wypowiedź kogoś uprawnionego :) Mysle, że to ważna informacja, więc nie ma powodów, żebym wstydził sie pytać, tym bardziej, że jestem początkującym ratownikiem.
_________________
2007 - MR
2007 - KDP/CMAS* P1
2008 - Sędzia pływania II klasa
 
 
     
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Doczy: 26 Lis 2005
Posty: 44
Skd: Zach-Pom
Wysany: Sro Cze 27, 2007 9:29 pm   

kozak napisa/a:
Janek napisa/a:
AnnaMaria92 napisa/a:
30 uścisków na 2 wdechy, które można powtórzyć jeszcze raz jeśli "nie wyszło


Chyba własnie nie wolno powtarzać?!


Miałeś na lekcji czytanie ze zrozumieniem?
Sorry, sorry - ale to chyba Ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Nie wiem co w tym złego, że kolega sie zapytał?

Z tego co ja pamiętam - nie wolno powtarzać wdechów. Po prostu 2 próby i robimy dalej uciski.

U niemowląt 2 palcami 30:2, u dzieci 1 ręką najpierw 5 wdechów potem 30:2, u dorosłych 2 rękoma 30:2.

Mam nadzieje, że bez błędów chociaż nikt nie jest nieomylny.

Pozdrawiam
_________________
2006 - Młodszy Ratownik WOPR
2007 - Sternik Motorowodny
2007 - KPP
2008 - Ratownik WOPR
 
     
RatMed
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 18 Kwi 2007
Posty: 84
Skd: Zielona Góra
Wysany: Czw Cze 28, 2007 6:34 pm   

Pozwole sobie tutaj wrzucic jedna z moich wypowiedzi na tym forum - powinna ona rozwiazac wszystkie watpliwosci, skacowany napisal jak rozpoznawac kto jest dzieckiem a kto nie - zostaje to pozostawione do oceny ratownika.


=================================================
1) Juz kiedys o tym mowilem nie ma znaczenia czy zaczniecie od wdechow czy od uciskow najwazniejsze zebyscie DZIALALI i poprawnie wykonywali masaz i oddechy zastepcze (glebokosc ucisku, tempo ucisku, poprawne udroznienie drog oddechowych i wykonywanie wdechow itd). W innym dziale mowilem ze nawet stosunke 15:2 bedzie dobry o ile bedziecie wykonywac poprawnie wszystkie czynnosci - przeciez przez ostatnie 4 lata to by standarda a za jakies 2-3 lata wejda nowe wytyczne i moze wlasnie powrocimy do takich proporcji.

2)Wracajac do tematu pytanie brzmialo jakie sa proporcje uciskow do oddechow i jakie sa modyfikacje.
Stosunke ucisniec klatki piersiowej do wdechow u poszkodowanych (doroslych/dzieci) wynosi 30:2

MODYFIKACJE:
Przed rozpoczeciem zewnetrznego masazu serca nalezy wykonac 5 wdechow w przypadku gdy przyczyna NZK (naglego zatrzymania krazenia) bylo:
a) utoniecie
b) zatrucie
c) uraz

MODYFIKACJE RKO DLA DZIECI
Przed rozpoczeciem zewnetrznego masazu serca nalezy wykonac 5 wdechow. Jesli resuscytacja jest prowadzona przez kilku ratownikow stanowiacych peronel medyczny (np ratownkow medycznych) stosunek ucisniec kaltki do wdechow nalezy zmienic na 15:2

Podsumowujac zaczynamy od masazu serca chyba ze doszlo do utoniecia, zatrucia, urazu lub poszkodowany jest dzieckiem wtedy zaczynamy od 5 wdechow.

Mysle ze to chyba rozwieje juz wszelkie watpliwosci. Jesli ktos sie ma inne zdanie (bo przeciez moge sie mylic) to prosze o nie powolywanie sie na innych instruktorow czy znajomych ratownikow tylko na konkretne fragmenty WYTYCZNYCH.

==================================================

NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK POWTARZANIE NIEUDANYCH WDECHOW. Jesli w czasie wdechow nie podnosi sie klatka piersiowa pozostaja dwie opcje albo zle wykonujemy wdechy albo w drogach oddechowych jest cialo obce - nalezy sprobowac je udroznic
ale to dluzszy temat...

Pozdrawiam

ps tak to wlasnie wszystko wyglada jak ratownicy ucza sie udzielania pierwszej pomocy na forum zamiast na kursach
_________________
Wiesz, kto to jest Bóg?... Czasem zdarza Ci się, że kiedy czegoś bardzo pragniesz, to mówisz to tak jakby komuś... Bóg to ten koleś, który Cię wtedy olewa!
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Doczya: 27 Lis 2005
Posty: 831
Skd: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wysany: Czw Lip 12, 2007 12:26 pm   

zgadzam się w zupełności z RatMed, nie ma czegoś takiego jak powtarzanie nieudanych wdechów .Wykwalifikowani lekarze ,ratownicy medyczni robią tylko 15 : 2 a naszym obowiązkiem jest trzymać sie 30:2 i wszytko
 
 
     
Avalon 
Czasem zagląda
Trainer EFR


Wiek: 53
Doczy: 24 Lut 2008
Posty: 3
Skd: Racibórz
Wysany: Nie Lut 24, 2008 12:40 am   

Dokładnie tak RatMed bardzo dobrze to podsumował. Jeśli nauczyłeś się dobrze algorytmu ILCOR z 2000 roku 15:2 to nic sie nei stanie jak bedziesz stosował ten algorytm jeśli czujesz się pewniej stosując go. Natomiast faktycznie jest tak ,że rekomendacją ILCOR z 2005 roku jest stosowanie algorytmu 30:2. Poruszono w tym temacie także kwestie określania wieku poszkodowanego. Problem powstał w kwestii dzieci. Rekomendacja jest następująca - osoby powyżej 8 roku życia resuscytujemy jak dorosłego, chyba, że dziecko to nie jest tak rozwinięte fizycznie jak 8 latek. Trochę to głupawe, ale moim zdaniem kiedy dokonujesz oceny poszkodowanego to sam decydujesz czy przyjmujesz algoryt dla dorosłego czy dla dziecka.
Ostatecznie pamiętajmy, że osoba, ktora nie oddycha i jest nieprzytomna jest w najgorszym możliwym połozeniu w jakim się mogła znaleźć. Podejmując jakiekolwiek czynności ratownicze jest lepszym rozwiązaniem niż czekanie, aż przyjedzie pogotowie. W standardach międzynarodowej organizacji szkolącej ratowników przedmedycznych i instruktorów tj. Emergency First Response, pozostawiono decyzje ratwnikom przedmedycznym - jaki algorytm będą stosować wobec osób powyżej 8 roku życia. Wiadomo, że jak dzieciak mający 11 lat będzie miał budowę jak 15 latek to zastosujemy algorytm dla doroasłych, a jak dzieciak 11 letni bedzie wyglądał jak 7 latek, to zastosujemy algorytm dla dzieci.
_________________
www.emergencyresponder.pl
Miedzynarodwe Kursy Ratowników Przedmedycznych i Instruktorów Emergency First Response
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 17