www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
basen w szpitalu
Autor Wiadomo¶æ
nefiak1
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 26 Sie 2008
Posty: 3
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Wto Sie 26, 2008 9:40 pm   basen w szpitalu

Witam :)

Mam pare na temat przepisów dotyczacych basenu znajdujacego sie w szpitalu.
1. Czy na takim basenie musi byc ratownik ?
2. Czy mgr fizjoterapii ma jakies uprawnienia do prowadzenia zajec na basenie?
3. Jak wyglada sprawa z uprawnieniami instruktorow sportu osob niepelnosprawnych oraz instruktorow metody Hellwik (nie wiem czy dobrze napisalam)? Czy moga oni samodzielnie na basenie szpitalnym prowadzic zajecia?


W szpitalu gdzie pracuje na basen z pacjentami chodza mgr fizjoterapii. Podobnie jest w innych basenach szpitalnych na ktorych bylam podczas studiow.

Chcialabym prosic o odpowiedz i kilka slow na temat co jako mgr fizjoterapii powinam zrobic aby czuc sie bezpiecznie idac z pacjentami na basen.
Dodam ze na studiach na warszawskim awf mialam zajecia na plywalni z ratownictwa wodnego ale nie zdawalismy zadnego egzaminu.
A jeszcze slowo na temat samego basenu: jest maly i dosc plytki (glebokosc ok 1,50).
Pozdrawiam
 
     
Iblis 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 131
Sk±d: Szczecin/PoznaÅ„
Wys³any: Sro Sie 27, 2008 1:51 pm   

1. Na kazdym basenie musi by ratownik
2. Ludzie po fizjoterapii (np - ja) w trakcie studiow maja zajecia z nauki plywania niepelnosprawnych, oraz rehabilitacji w wodzie. Nie potrzebuja do tego specjalnych uprawnien, bo maja w koncu z tego dypolom swojej uczelni (lic lub mgr).
3. Ludzie którzy nie ukonczyli fizjoterapii, a jedynie sa instruktorami sportu ze specjalizacja - plywanie - moga prowadzic zajecia nauki plywania, ale wylacznie ludzi fizycznie sprawnych! No bo o niepelnosprawnych nie maja przecierz pojecia. Nie wiedza nic o podejsciu do takich ludzi, o wskazaniach i przeciwwskazaniach a o doborze cwiczen juz nie wspominajac.

Jako mgr Fizjoterapii, aby poczuc sie bezpiecznie mozesz zrobic sobie uprawnienia ratownika, albo poprosic obecnego na hali basenowej ratownika by stal w poblizu w trakcie prowadzenia przez Ciebie zajec.

To ze mieliscie zajecia z ratownictwa wodnego w trakcie studiow NIE daje wam uprawnien z Ratownictwa wodnego. Bolesne, ale prawdziwe. Wiadomo o co chodzi... ;] $$$
_________________
"Co nas nie zabije, to nas wzmocni!"

"Boże, chroń mnie przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami sobie poradzę..."
 
     
nefiak1
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 26 Sie 2008
Posty: 3
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Czw Sie 28, 2008 12:55 pm   

Dzieki za odpowiedz.
Podobnie myslalam ale chcialam miec pewnosc.
U mnie nie ma ani jednego ratownika zatrudnionego, jak cos sie dzieje to biegniemy po lekarza badz pielegniarki.
Zastanawiam sie czy jesli by sie zdarzyl powazny wypadek czy odpowiadam prawnie za taki stan czy nie? Bo skoro moge prowadzic zajecia z niepelnosprawnymi i mam zlecenie od ordynator a zatrudnienie odemnie nie zalezy ani kontrola...
Co o tym myslicie?
 
     
Trono 
MÅ‚odszy Forumowicz
Brutikus Decepticon


Do³±czy³: 07 Lip 2009
Posty: 17
Sk±d: Cyberton
Wys³any: Sro Pa¼ 07, 2009 6:00 pm   

na basenie uzdrowiskowym bądź szpitalnym powinien być ratownik... ale to jest haczyk przwny... bo powinien nie jest nakazem.
Jako fizjoterapiełta ma się uprawnienia do prowadzenia rehabilitacji w wodzie... nie ważne czego... Ale tak jak na lądzie ma się terz prawo prowadzić zajęcia ze sprawnymi osobami... to tyż haczyk
z niepełnosprawnymi treningi w wodzie może prowadzić instruktor sportu niepełnosprawnych
_________________
Droga do zwycięstwa usłana jest wrakami Autobotów

Reforma szkolenia WOPR z 2009 roku powinna wylądować u Rzecznika Praw obwatelskich jako zagrażająca bezpieczenstwu kompiących
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sob Lis 21, 2009 1:30 am   

Iblis napisa³/a:
1. Na kazdym basenie musi by ratownik


Hmm... Na takim również? W końcu to basen :razz:


Iblis napisa³/a:
2. Ludzie po fizjoterapii (np - ja) w trakcie studiow maja zajecia z nauki plywania niepelnosprawnych, oraz rehabilitacji w wodzie. Nie potrzebuja do tego specjalnych uprawnien, bo maja w koncu z tego dypolom swojej uczelni (lic lub mgr).


Mają albo nie mają... Ty miałaś, ja miałem, pan/i X miała, jednak nie wszyscy mają i nie zawsze jest to nauka pływania niepełnosprawnych, a często nauka pływania studentów (chyba że nieumiejętność pływania nazywamy niepełnosprawnością :wink: )

Iblis napisa³/a:
3. Ludzie którzy nie ukonczyli fizjoterapii, a jedynie sa instruktorami sportu ze specjalizacja - plywanie - moga prowadzic zajecia nauki plywania, ale wylacznie ludzi fizycznie sprawnych! No bo o niepelnosprawnych nie maja przecierz pojecia. Nie wiedza nic o podejsciu do takich ludzi, o wskazaniach i przeciwwskazaniach a o doborze cwiczen juz nie wspominajac.


Jest coś takiego jak instruktor rekreacji ruchowej (czy sportu- nie pamiętam pod które dokładnie to podchodzi) ze specjalnością pływanie niepełnosprawnych, są kursy metod terapii wodnych dla osób niepełnosprawnych jak np.: Halliwick do których nie wymaga się dyplomu z fizkoterapii.

Iblis napisa³/a:
To ze mieliscie zajecia z ratownictwa wodnego w trakcie studiow NIE daje wam uprawnien z Ratownictwa wodnego. Bolesne, ale prawdziwe. Wiadomo o co chodzi... ;] $$$


Owszem uprawnień z ratopwnictwa wodnego nie daje jednak... na studiach z fizjoterapii jest przedmiot pod nazwą Kwlifikowana Pierwsza Pomoc który (teoretycznie) daje wiedzę i umiejętności udzielenia pierwszej pomocy- zarówno osobie pełno ja i niepełnosprawnej.

Także w kwestii basenów rehabilitacyjnych, szpitalnych itp jest to kwestia dyskusyjna i chyba nieuregulowana prawnie. Może trzeba by zdefiniować samo pojęcie basen i basen rehabilitacyjny... Są baseny o wymiarach 3x2m i głebokości 1,5m z poręczami, stopniami, windami, przeznaczone wyłącznie do rehabilitacji i prowadzenia zajęć z jedną osobą- powiedzmi taki wodny UGUL i jakoś na takich basenach ratowników nie ma i nie wyobrażam sobie aby być powinni...

[ Dodano: Sob Lis 21, 2009 1:34 am ]
Sorry za literówki i zmianę płci Iblis jednak nie ma opcji "edycji" i nie mogę poprawić błędów :/

[ Dodano: Sob Lis 21, 2009 1:39 am ]

Jeszcze jeden przykład basenu rehabilitacyjnego... Wody nie ma bo chyba nie starczyło na etat ratownika :roll:

[ Dodano: Sob Lis 21, 2009 1:45 am ]
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17