www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
procedury TRIAGE
Autor Wiadomo¶æ
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Pon Mar 19, 2007 8:00 pm   procedury TRIAGE

Czy system szkolenia ratowników wodnych (ogólnie) zawiera również procedury TRIAGE? CoÅ› wiÄ™cej niż 2 minuty informacyjne – że takie coÅ› istnieje.

Może na szkoleniach centralnych (SRW, IR, IWR) triage jest w zakresie szkolenia?

Czy ogólnie wopr posiada zestawy triage? Może większe kąpieliska morskie albo duże jeziora i zalewy, a może Grupy Operacyjne (z polecenia ZG lub inne)?

Może inne szkolenia specjalistyczne obejmują te procedury?
 
     
Gość 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 37
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 23
Sk±d: Polska
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 6:59 am   

Cóż triage jest raczej przystosowany do wypadków masowych a nad wodą jest małe prawdopodobieństwo wyniknięcia takich.
Następną sprawą jest to że ratownik wodny (nie czarujmu się) nie jest w stanie określić dokładny stan poszkodowanego.
Do tego by jeszcze musiała dojść Skala Glasgow bez której Triage raczej nie ma sensu.
Więc chyba raczej nigdzie nie jest to stosowane w ratownictwie wodnym.


"Czy ogólnie wopr posiada zestawy triage?" - to pytanie z Twojej strony bardzo mi się podoba, a odpowiedz bedzie też pytaniem.
Ile karetek w Polsce posiada zestaw do Triage ?? :???:
Pozdrawiam
 
     
Robert75 
Forumowicz WOPR



Wiek: 49
Do³±czy³: 21 Lut 2007
Posty: 34
Sk±d: Warszawa/GdaÅ„sk
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 9:33 am   

Triage- system START (fr. triage - "segregowanie, sortowanie") - system START w medycynie ratunkowej umożliwiający służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia ich poszkodowania oraz rokowań na przeżycie kolejnych 24 godzin.

W systemie START wyróżniamy cztery kolory (opaski/plakietki) przyznawane poszkodowanym na miejscu zdarzenia w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

* czarny (poniżej 4 pkt. SCU) - brak oddechu i tętna,
* czerwony - transportować w pierwszej kolejności.
* żółty - transportować w drugiej kolejności,
* zielony - transportować jako ostatni,

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych najgorszą rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.


W Polsce standardy postępowania w zdarzeniach masowych i prowadzenia segregacji ma jedynie Krajowy System Ratowniczy Gaśniczy który stosuje zmodyfikowana wersję systemu START. W przypadku, gdy segregację pierwotna prowadzą osoby nie będące lekarzami osoby bez tętna i oddechu otrzymują kolor żółty a decyzja ta jest weryfikowana w segregacji wtórnej przez personel stricte medyczny pod nadzorem lekarzy.
_________________
Pozdrawiam :)
 
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 9:52 am   

Robert75, Robert75, dziękuje za przekopiowanie regułki z wikipedi, jak byś przeczytał mój pierwszy post to tam nie było pytania "co to jest triage"

Gość napisa³/a:
ratownik wodny (nie czarujmu się) nie jest w stanie określić dokładny stan poszkodowanego.


z tego co wiem, to triage stosują wyłącznie służby medyczne oraz psp w miejscach zagrożonych czyli tam gdzie medycy wejść nie mogą

czyli podsumowując - ratownik wodny (ogólnie) ma bardzo małą znajomość procedur triage (np. z wikipedo), nie wiedzą jak użyć oraz nie posiadają odpowiedniego sprzętu

do tematu triage jeszcze powrócę, ale to przy okazji innego postu
 
     
Robert75 
Forumowicz WOPR



Wiek: 49
Do³±czy³: 21 Lut 2007
Posty: 34
Sk±d: Warszawa/GdaÅ„sk
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 10:10 am   

Proszę bardzo, odpowiedź też jest dla innych użytkowników forum.
_________________
Pozdrawiam :)
 
 
     
Gość 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 37
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 23
Sk±d: Polska
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 6:36 pm   

Robert75 tylko że każdy może to sobie poszukać co to jest Triage. Jak już zacząłeś to jeszcze trzeba wytłumaczyć co to jest Skala Glasgow.

Mati82 pewna poprawka służby medyczne i PSP powinny stosować, ale nie zawsze stosują.
Jeśli chcesz to mam sporo materiałów o Triag-u i ogólnie o Ratownictwie medycznym i jego organizacji napisz prywatną wiadomość z numer gg albo mailem to Ci wyśle.
Pozdro




 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 7:51 pm   

Gość napisa³/a:
"Czy ogólnie wopr posiada zestawy triage?" - to pytanie z Twojej strony bardzo mi się podoba, a odpowiedz bedzie też pytaniem.
Ile karetek w Polsce posiada zestaw do Triage ?? :???:


rozumiem, że karetki nie zawsze posiadają zestawy triage, a jednostki straży pożarnej ?

czy jednostki BSR oraz SAR posiadają w swoich procedurach triage? w przypadku wypadku dużej jednostki pływającej jest sposobność zastosowania tych procedur.

Gość napisa³/a:
Mati82 pewna poprawka służby medyczne i PSP powinny stosować, ale nie zawsze stosują.


zgadza się, teoria jedno a rzeczywistość drugie
 
     
Gość 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 37
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 23
Sk±d: Polska
Wys³any: Wto Mar 20, 2007 8:51 pm   

Cytat:
Gość napisał/a:
"Czy ogólnie wopr posiada zestawy triage?" - to pytanie z Twojej strony bardzo mi się podoba, a odpowiedz bedzie też pytaniem.
Ile karetek w Polsce posiada zestaw do Triage ?? :???:


rozumiem, że karetki nie zawsze posiadają zestawy triage, a jednostki straży pożarnej ?


Powiem szczerze w karetkach (z tego co widziałem) albo takiego zestawu niema (najczęsciej), albo jest prowizoryczny typu:
jakieś najtańsze taśmy samoprzylepne różnych kolorów kupione przez sam zespół karetki.

Cytat:
czy jednostki BSR oraz SAR posiadają w swoich procedurach triage? w przypadku wypadku dużej jednostki pływającej jest sposobność zastosowania tych procedur.


Co do BSR i SAR nie mam pojęcia. Ale wydaje mi się że SAR na wodzie nie będzie robił segregacji tylko zespoły medyczne odbierające od SAR-u poszkodowanych. BSR natomiast działa w strefie brzegowej (wydaje mi się że jest to 2mile morskie od brzegu ale nie jestem pewny) a tam raczej nie spotka sie wiekszych statków chyba że u wyjścia z portu.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Sro Mar 21, 2007 2:20 am   

Gość napisa³/a:
Ale wydaje mi się że SAR na wodzie nie będzie robił segregacji tylko zespoły medyczne odbierające od SAR-u poszkodowanych.


ale czy teoretycznie przy większej katastrofie (np. prom) możliwe jest wykorzystanie procedur triage na wodzie? na przykład w wodzie jest 500 osób (wybuch na promie), załoga SAR segreguje i zabiera na pokład według tych procedur?
raczej trudne by było stworzenia sektorów gdzie umieszczone będą osoby po seggregacji

wiem, że drążę temat ale jestem ciekaw czy jest możliwa jakakolwiek sytuacja na wodzie gdy można zastosować te procedury i jaka służba ratunkowa (wodna) dokonuje segregacji
 
     
Robert75 
Forumowicz WOPR



Wiek: 49
Do³±czy³: 21 Lut 2007
Posty: 34
Sk±d: Warszawa/GdaÅ„sk
Wys³any: Sro Mar 21, 2007 8:29 am   

@Gość
dziękuję
_________________
Pozdrawiam :)
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sro Mar 21, 2007 8:31 am   

mati82 napisa³/a:
wiem, że drążę temat ale jestem ciekaw czy jest możliwa jakakolwiek sytuacja na wodzie gdy można zastosować te procedury

powiem szczerze ze nie znam tematu ale wydaje mi sie ze na wodach (w sensie w wodzie) tej procedury sie nie stosuje i wyciaga sie wg kolejnosci (bliskosci) do poszkodowanego.
w kinach mozna ostatnio bylo obejzec "Patrol" i tam p. Kevin pewnego rodzaju segregacje robil ale juz bez nalepek. wydaje sie wiec ze amerykanskie sluzby tego typu stosuja tego rodzaju schematy choc te akurat akcje dotyczyly podejmowania z jednostek plywajacych a nie osob w wodzie.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytañ do SQL: 17